Skip to main content

Detroit News high school football rankings: Preseason


David Goricki   | The Detroit News

David Goricki of The Detroit News ranks the top teams in the state and in the four Metro Detroit regions heading into the 2020 football season (2019 records in parentheses).

STATE SUPER 20

1. Belleville (12-1, Division 1)

2. West Bloomfield (10-2, Division 1)

3. Detroit Cass Tech (7-5, Division 1)

4. Clarkston (3-6, Division 1)

5. Detroit King (11-3, Division 2)

6. Davison (12-2, Division 1)

7. River Rouge (13-1, Division 3)

8. Sterling Heights Stevenson (8-5, Division 1)

9. Oak Park (8-2, Division 2)

10. Macomb Dakota (6-5, Division 1)

11. Southfield A&T (4-5, Division 1)

12. Clinton Township Chippewa Valley (9-1, Division 1)

13. Muskegon (13-1, Division 3)

14. Muskegon Mona Shores (12-2, Division 2)

15. Walled Lake Western (11-2, Division 2)

16. Birmingham Seaholm (9-4, Division 2)

17. Saline (8-2, Division 1)

18. Grandville (7-3, Division 1)

19. Rockford (8-2, Division 1)

20. Grand Rapids Catholic Central (13-1, Division 4)

More: Detroit News top teams: Powerful Belleville, West Bloomfield lead top 20

More: Detroit News top teams: Belleville has all the weapons for run at first state title

DETROIT

1. Detroit Cass Tech (7-5, Division 1)

2. Detroit King (11-3, Division 2)

3. U-D Jesuit (8-4, Division 2)

4. Detroit Denby (10-3, Division 5)

5. Detroit Loyola (6-5, Division 7)

6. Detroit Western (6-4, Division 1)

7. Detroit Renaissance (5-4, Division 1)

8. Detroit Henry Ford (6-4, Division 5)

9. Detroit Osborn (5-5, Division 6)

10. Detroit Southeastern (4-5, Division 8)

NORTH

1. West Bloomfield (10-2, Division 1)

2. Clarkston (3-6, Division 1)

3. Oak Park (8-2, Division 2)

4. Southfield A&T (4-5, Division 1)

5. Walled Lake Western (11-2, Division 2)

6. Birmingham Seaholm (9-4, Division 2)

7. Detroit Catholic Central (4-5, Division 1)

8. Rochester Hills Stoney Creek (5-5, Division 1)

9. Orchard Lake St. Mary’s (10-2, Division 3)

T10. Brighton (11-3, Division 1)

T10. Detroit Country Day (13-1, Division 4)

EAST

1. Sterling Heights Stevenson (8-5, Division 1)

2. Macomb Dakota (6-5, Division 1)

3. Clinton Township Chippewa Valley (9-1, Division 1)

4. Romeo (7-3, Division 1)

5. Utica Eisenhower (9-3, Division 1)

6. Warren De La Salle (5-5, Division 2)

7. Grosse Pointe South (7-3, Division 1)

8. Warren Mott (6-4, Division 1)

9. Port Huron (8-4, Division 2)

10. St. Clair Shores Lakeview (8-3, Division 2)

WEST

1. Belleville (12-1, Division 1)

2. River Rouge (13-1, Division 3)

3. Saline (8-2, Division 1)

4. Dearborn Fordson (9-2, Division 1)

5. Livonia Churchill (7-5, Division 2)

6. Livonia Franklin (8-3, Division 2)

7. Woodhaven (10-1, Division 1)

8. Wyandotte (7-3, Division 2)

9. Allen Park (9-3, Division 3)

10. Ann Arbor Pioneer (5-5, Division 1)